قبل از اقدام به بارداری باید خانم ها  یک سری آزمایشات و چک آپ مهم را انجام دهند تا از سلامت و وضعیت بدنی و میزان آمادگی خود برای فرزنددارشدن اطلاع پیدا کنید . هدف مراقبت های دوران بارداری بهبود زندگی مادر و کودک می شود . مشاوره قبل از بارداری ، توسط ماماها انجام می شود  ، این رویکرد پیشگیرانه از ابتلا به برخی مشکلات جلوگیری می کند و با افزایش آگاهی مادران در رابطه با مسایل و مشکلات زمان اقدام به بارداری باعث کاهش اضطراب مادران می شود . 

به نقل از سایت مشاوره خانواده فیلیا ، مراقب های قبل از بارداری به دو دسته عادت های بد پیش از بارداری و عادت های خوب پیش از بارداری تقسیم می شود . عادت های موثر قبل از بارداری شامل ؛ مراجعه به پزشک ، دندان پزشک ، مصرف اسید فولیک ، کنترل وزن ، تغذیه سالم ، ورزش کردن ، آمادگی برای بچه دار شدن است که در خانم ها باید رعایت شود البته مردان هم باید قبل از اقدام به بارداری عادت های خوب قبل از بارداری مانند موارد بالا را رعایت کنند . هم چنین ، باید بیضه های خود را خنگ نگه دارند . 

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به لینک زیر مراجعه کنید :www.heyvafamily.com/web/articles/view/280/عادت-های-خوب-پیش-از-بارداری.html